Haber

GÜZEL Parti’den Demirtaş’ın mektubuna yanıt

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün DÜZGÜN Partisi Genel Başkanı Meral Akşener’e açık mektup yazdı. Demirtaş, “Sizin hakkınız olan müzakere siyaseti neden HDP’nin hakkı değil? HDP’nin oy kullanacağı cumhurbaşkanı adayıyla müzakere etmesi nasıl sorun olabilir?diye sordu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, şunları söyledi: CHP’nin HDP ile görüşebileceği açık. Ama bizi asla getiremez”dedi.

Demirtaş, “Açıkça sormak zorundayım” sözleriyle, kısaca şu soruları sordu:

“HDP seçmeni olarak oyumu istiyor musunuz? Millet İttifakı belediye başkanlarının yerel seçimlerde kazanmasını sağlayan HDP oyları için ‘istemiyorum’ demediğinizi hatırlatmak isterim. Arkadaşlarınız HDP seçmeninin oylarıyla bakanlık koltuğuna oturmak için aday ise bizi ikna etmeniz gerekmiyor mu? Demokratikleşme taleplerini taviz olarak görüyor musunuz? İktidara gelirseniz ve HDP’nin talepleri masanıza gelmezse bize hangi masayı önerirsiniz? Omuz hizasında yapılacak bir müzakere dışında, baskıcı, dayatmacı, egemen bakış açısıyla bir yaklaşımı ne HDP ne de HDP seçmeni kabul etmeyecektir. Sorunlarımızın demokratik siyaset alanında barışçıl bir şekilde konuşarak çözülmesinden başka bir formül benimsemiyoruz. Önerdiğiniz başka bir yöntem var mı?”

İYİ PARTİ’DEN CEVAP

Halk TV’de ‘Bir Sözüm Var’ programına konuk olan UYGUN Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Fazilet, Demirtaş’ın açık mektubuyla ilgili soruyu yanıtladı. Erdem, “Selahattin Demirtaş’ın mektubundan bahsetmek istemiyorum. Çünkü siyasette böyle bir yöntem yok. Ama biz kendi görüşümüzü ifade ederiz. Açıkça söyleriz. Hatırlarsanız ben bu yayınlarda söylemiştim. AYM, kayyum başvurularının demokrasiye aykırı olduğu veya AİHM kararına uyarken hükümetin beğenip beğenmediği mahkûmun beğenmediği gibi ayrım yapılamayacağını… Yeni şeyler değil bunlar” dedi.söz konusu.

“HATLARIMIZ VAR”

“Ama kesin çizgilerimiz var” diyen Erdem, “Biz milletin çizgisi olduğuna inandığımız için ortaya koyduk. Her siyasi parti milletin sesidir. Milletin temsilcisi olduğu zaman ve milletin değerlerini temsil ederek bunu gündeme getirdiğinde ise, makbuldür ve politikasının hayırlı olacağını düşünüyorum.85 milyon insanın inandığına inandığımız terör konusunda bizim sözümüz belliydi.Biz hep bunu söyledik bugün netizimizden dolayı bizde değişen bir şey yok.Hep aynen söylüyoruz. aynı şey.dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu