Yaşam

Bonnie Garmus’un kara mizahi romanı A Matter of Chemistry

1960’lı yıllarda kadın kimyager Elizabeth Zott’un ilham veren uğraşlarını kara mizahla anlatan Kimya Problemi, dünya çapında bir milyon kopyaya ulaşarak çok satanlar listesinin zirvesine çıktı.

Amazon Kitap Ödülleri ‘En İyi Roman’ ve Goodreads Choice Ödülleri ‘En İyi İlk Roman’ gibi birçok prestijli ödüle layık görüldü. Altın Kitaplar tarafından Türkçeye çevrilen roman, yayımlandığı haftadan itibaren ülkemizde büyük ilgi gördü.

“Kadın kuşağını onurlandırmak istedim”

Bonnie Garmus, Kimya Sıkıntısı ile edebiyat dünyasının BAFTA (İngiliz Akademi Film Ödülleri) olarak bilinen The British Book Awards’ta ‘Yılın Yazarı’ seçildi. Bonnie Garmus, Bir Kimya Problemi Üzerine, “Bu kitabı annemin hayattayken yazdım. “Gözden kaçan bu nesil kadınları onurlandırmak istedim.”yorumunu yaptı.

bonnie garmus

Zamanın ötesindeki karakterler

Bir Kimya Problemi romanında zamanının çok ilerisinde bir karakter olan Elizabeth Zott, iş hayatında ayrımcılığa maruz kalır ve ardından işten çıkarılır. Kendisi de bekar bir anne olan kahramanımız önümüzdeki birkaç yıl boyunca maddi sıkıntılarla boğuşuyor. Daha sonra isteksizce bir televizyon kanalında yemek programı sunmaya başlar ancak işe kendi bakış açısını da katar.

Sosyal değişime öncülük etmek

İzleyici kitlesinin ev hanımlarından oluştuğu ‘Altıda Akşam Yemeği’ programında, görmezden gelinen bu grubun kendini fark etmesini sağlayarak yemek pişiriyor.

Oldukça beğenilen yemek pişirme programı toplumsal bir değişime yol açsa da elbette herkes bu durumdan memnun değil. Neyse ki Elizabeth Zott’un pes etmeye hiç niyeti yok ve onu korkutmak da imkansız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu